تعمیر گیربکس کی ام سی K7

بعد از توقف تولید جک ریفاین S7 در بازار چین، جک تصمیم گرفت تا با انجام یک فیس‌لیفت سنگین روی آن، محصول جدیدی بنام جک X7 بسازد. در این مطلب در خصوص تعمیر گیربکس کی ام سی K7، مشخصات فنی و خرابی های رایج گیربکس آن صحبت خواهیم کرد.

تعمیر گیربکس کی ام سی

بنابراین، دلیل اینکه ابعاد و اندازه‌های این خودروها بسیار شبیه یکدیگر هستند، موتور و گیربکس آنها یکسان است و در نام هردوی آنها نیز عدد 7 وجود دارد، کاملاً مشخص است!

معرفی خودرو KMC K7

جک X7 نخستین کراس‌اور این شرکت بود که با زبان طراحی نسل سوم محصولات جک معرفی می‌شد. جک X7 در سال 2020 به بازار چین عرضه شد اما شرکت کرمان موتور آن‌را با نام جدید کی‌ام‌سی K7 و در اواسط سال 1400 به ایران وارد کرد. مهمترین عامل جالب توجه در چهره این خودرو، جلوپنجره بزرگ و چراغ‌های دی‌لایت باریک آن هستند در حالی‌که چراغ‌های اصلی در طرفین سپر جلو پنهان شده‌اند.

در نمای جانبی، نکته خاصی دیده نمی‌شود، اما نمای عقب کی‌ام‌سی K7 که با دو چراغ بزرگ با نوار به یکدیگر متصل شده‌اند، طراحی به‌روزی دارد. اسپویلر عقب به همراه خروجی چهارتایی اگزوز نیز به تکمیل نمای این بخش کمک می‌کند. می‌توان فضای کابین این خودرو را دلپذیر توصیف کرد. صفحه پشت آمپر از نوع تمام دیجیتالی بوده و یک نمایشگر بزرگ در مرکز داشبورد نیز به منظور خدمت‌رسانی به سیستم اطلاعات سرگرمی نصب شده است.

سایر ویژگی ها

نمای داخلی KMC K7

یکی از ویژگی‌های جالب توجه K7، حجم وسیع صندوق عقبش است، طوری که در حالت استاندارد، گنجایش 960 لیتری دارد، ولی با خواباندن صندی‌های ردیف دوم، فضای بار آن تا 1358 لیتر افزایش می‌یابد. صندوق برقی هوشمند، سردکن صندلی‌های جلو، ماساژور راننده و سیستم پخش اینفینیتی، از جمله آپشن‌های خاص کی‌ام‌سی K7 نسبت به رقبای چینی‌اش هستند. اما حالا که صحبت از آپشن‌ها شد، این نکته را هم باید بگوییم که متاسفانه کرمان موتور، برخی از امکانات ایمنی K7 را حذف کرده و به همین دلیل نیز سه آپشن بسیار مهم شامل رادار تغییرلاین، رادار نقطه کور و رادار تصادف جلو (با ترمز اضطراری) در نسخه‌های مونتاژی وجود ندارد.

گیربکس K7

گیربکس K7 از نوع دوکلاچه 6 سرعته می باشد. گیربکس دو کلاچه (DCT) یک سیستم گیربکس اتوماتیک پیشرفته است که از دو کلاچ برای تعویض سریع و روان دنده ها استفاده می کند. علیرغم مزایای آن، DCT می تواند برخی از مشکلات را نیز ایجاد کند که نیاز به رفع آن دارند.

نمای جانبی KMC K7

مشکلات گیربکس دو کلاچه

یکی از رایج ترین مشکلات DCT، مشکلات تعویض دنده به خصوص در هنگام شتاب گیری است. این می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله سطح پایین مایع گیربکس، مایع انتقال کثیف یا صفحات کلاچ فرسوده. برای رفع این مشکل باید سطح و وضعیت مایع گیربکس را بررسی کنید و در صورت لزوم صفحات کلاچ را تعویض کنید.

مشکل دیگری که DCT می تواند ایجاد کند گرم شدن بیش از حد است که می تواند منجر به ساییدگی و پارگی زودرس صفحات کلاچ و در نهایت خرابی گیربکس شود. برای رفع این مشکل، باید مطمئن شوید که مایع انتقال در سطح صحیح قرار دارد و سیستم خنک کننده به درستی کار می کند. همچنین ممکن است نیاز به تعویض مایع گیربکس یا نصب یک خنک کننده اضافی داشته باشید.

در برخی موارد، DCT همچنین می تواند صداهای غیرعادی مانند صدای ناله یا ساییدن ایجاد کند. این می تواند ناشی از فرسودگی چرخ دنده ها یا یاتاقان ها یا همگام سازی معیوب باشد. برای رفع این مشکل، باید قطعات گیربکس را بررسی کرده و قطعات آسیب دیده را تعویض کنید.

به طور کلی، DCT یک سیستم انتقال بسیار پیشرفته است که برای عملکرد صحیح نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب و تعمیرات گاه به گاه دارد. با پیروی از برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده سازنده و رسیدگی سریع به هرگونه مشکل، می توانید DCT خود را به خوبی اجرا کنید و از تعمیرات پرهزینه در جاده جلوگیری کنید.