تعمیر گیربکس پژو 206 اتوماتیک

تعمیرات گیربکس 206 اتوماتیک

مشخصات فنی 206 اتوماتیک

خودروهای اتوماتیک نسبت به خودروهای دستی از گیربکس‌های حساس‌تری برخوردارند. بنابراین مسئله تعمیر گیربکس پژو 206 اتوماتیک و همچنین نگهداری و سرویس در مورد آن‌ها اهمیت بیشتری دارد. گیربکس 206 اتوماتیک از نوع AL4 می باشد. این جعبه دنده نسبت با سایر انواع گیربکس متوسط بوده که می‌تواند کارکرد مفیدی داشته باشد.

تعمیر گیربکس پژو 206 اتوماتیک
نمایی از تعمیرگاه فیکس خودرو

گیربکس AL4

در سال 1999 خودروسازی فرانسوی PSA (انجمن پژو سیتروئن)، همراه با شرکت رنوی فرانسه، گیربکس 4سرعته اتوماتیک را در سری DP0 (she – AL4) تولید کردند. این گیربکس به شکل عرضی می باشد و با 5 دنده‌ برای دیفرانسیل جلو و موتورهای 1.4 تا 2 لیتری طراحی شده است. این گیربکس دارای چهار دنده رو به جلو و یک دنده رو به عقب به شرح زیر است:

 • سرعت دنده یک: صفر تا 70 کیلومتر
 • سرعت دنده 2: 70 تا 120 کیلومتر
 • سرعت دنده 3: 120 تا 170 کیلومتر
 • سرعت دنده 4: 170 تا 220 کیلومتر

گیربکس اتوماتیک AL4-DP0 از طراحی ساده و معمولی برخوردار است و همین مسئله باعث شده قیمت پژو 206 اتوماتیک چندان تحت تاثیر آن قرار نگیرد.

تعمیر گیربکس پژو 206 اتوماتیک
206 در حال تعمیر گیربکس اتوماتیک

دلایل عمده تعمیر گیربکس 206 اتوماتیک AL4

تعمیر گیربکس پژو 206 اتوماتیک AL4 مانند سایر خودروها اهمیت دارد و باید زیر نظر افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود.

پیش از بررسی دلایل تعمیر گیربکس اتوماتیک، بهتر است ابتدا با کارکرد گیربکس آشنا شوید. جعبه دنده یا گیربکس در خودرو مسئول موارد زیر است:

 • انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها
 • اطمینان از شتاب استاندارد
 • تعویض به موقع دنده ها

تعمیر گیربکس 206 اتوماتیک AL4 می‌تواند به دلایل مختلفی ضرورت پیدا کند. با این وجود، برخی از دلایل از عمومیت بیشتری برخوردارند.

نشت روغن گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس اتوماتیک قطعات متحرک خودرو را روغن‌کاری می‌کند. وجود نشتی روغن گیربکس می‌تواند بر عملکرد گیربکس تاثیر داشته باشد. زمانی که سطح روغن از حد مجاز افت می‌کند، روغن‌کاری قطعات با مشکل مواجه می‌شود. برای بررسی وضعیت روغن گیربکس، باید میزان سطح آن را تست کنید.

تست میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک ساده است. کافی است خودرو را روی زمین هموار پارک کنید، کاپوت را بالا بزنید و روغن گیربکس را چک کنید. اگر همه چیز خوب باشد، روغن گیربکس به رنگ قرمز شفاف و روشن با بوی شیرین خواهد بود. اگر تیره به نظر می‌رسد، بوی سوختگی می‌دهد یا سطح آن پایین است، یعنی نیاز به تعمیر گیربکس 206 اتوماتیک دارید.

نمی‌توانم دنده عوض کنم

تعویض نشدن دنده نیز یکی دیگر از مشکلات مربوط به گیربکس اتوماتیک است. در این حالت ممکن است مشکل مربوط به سطح روغن(پایین بودن سطح روغن) یا اختلال در ECU باشد.

تولید صدای اضافه

به‌عنوان یک قانون کلی، هر صدای غیرعادی که از گیربکس شنیده می‌شود، نیازمند بررسی است. گیربکس‌ها دارای قطعات متحرک زیادی هستند و بروز مشکل در این قطعات با تولید صدای اضافه همراه خواهد بود.

لرزیدن خودرو

لرزش دنده یکی از احساسات ناخوشایندی است که ممکن است هر راننده‌ای آن را تجربه کند. این لرزش مانند زمانی است که یک فرد آماتور برای اولین بار رانندگی می‌کند. لرزش دنده مستقیماً به گیربکس ارتباط دارد و باید در اسرع وقت بررسی شود.

بوی سوختگی

در گیربکس اتوماتیک با این همه قطعات متحرک و مایعات قابل احتراق، بوی سوختگی هرگز نشانه خوبی نیست. سوختگی روغن گیربکس اتوماتیک به علت گرم شدن بیش از حد گیربکس اتفاق می‌افتد. دلیل این موضوع می‌تواند موارد زیر باشد:

 • روغن گیربکس اتوماتیک کثیف
 • روغن گیربکس اتوماتیک سطح پایین
 • نشتی روغن گیربکس اتوماتیک

شتاب پایین

اگر خودروی شما در سرعت‌گیری مجدد بعد از توقف یا در سرعت‌گیری برای تعویض دنده مشکل دارد، با شتاب کند مواجه است و این موضوع نیاز به بررسی دارد.

روشن شدن نمایشگر S و *

وقتی نشانگرهای Sport و Snow(S&*) روشن شوند و با صدای بوق اخطار همراه باشند، با مشکل جدی در عملکرد گیربکس مواجه هستیم و نیاز به تعمیر گیربکس 206 اتوماتیک AL4 داریم. علل مختلفی برای روشن شدن این دو نشانگر ذکر شده است، که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ممکن است شیر برقی خودرو دچار ضعف یا خرابی شده باشد. در چنین حالتی، گیربکس در وضعیت دنده 3 ثابت شده و از آن خارج نخواهد شد. خروج خودرو از دنده 3، تنها با خاموش و روشن کردن مجدد خودرو میسر می‌شود.
 • اگر شمارنده روغن گیربکس اتوماتیک به وضعیت بحرانی و اضطراری خود برسد، نشانگرهای S&* فعال خواهند شد. این موضوع نشان می‌دهد که تعویض روغن گیربکس اتوماتیک باید فورا انجام شود. در واقع گیربکس اتوماتیک دارای شمارنده مجهز و پیشرفته‌ای است که با توجه به فشار وارد شده به گیربکس، زمان تعویض روغن را مشخص می‌کند.
 • اگر در میزان فشار روغن گیربکس اتوماتیک تغییر به وجود آید: به‌عنوان مثال فشار وارد شده بر روغن از حدود تعریف شده آن بیشتر باشد.
 • مسیر روغن به هر علتی دچار انسداد و گرفتگی شده باشد.
 • برنامه مربوط به پدال گاز پاک شده باشد.
 • در تامین ولتاژ ECU خودرو مشکل جدی به وجود آمده باشد.
 • کابل سریال ECU با پنل قطع شده باشد.
 • عملکرد سوکت‌های ارتباطی بین اجزای سلکتور، ECU، گیربکس و… به دلیل کثیفی و چربی بیش از حد قطع شده باشد.

پنج دلیل آخر چندان شایع نیست و در موارد بسیار نادری اتفاق می‌افتد.

تعمیر گیربکس 206 اتوماتیک در تعمیرگاه فیکس خودرو

تعمیرگاه فیکس خودرو، تعمیرگاه مجهز و با سابقه ای است که خدمات تعمیر تخصصی گیربکس را برای مشتریان انجام می‌کند. در این مجموعه، تکنسین های حرفه‌ای با سابقه کاری بالا اقدام به تعمیر گیربکس پژو 206 اتوماتیک خودرو می‌کنند. تعمیرگاه فیکس خودرو، تعمیر گیربکس 206 اتوماتیک را تا 20 هزار کیلومتر یا یکسال ضمانت می‌کند. از این رو مشتریان می‌توانند بدون دغدغه و نگرانی تعمیر خودروهای خود را به این مرکز بسپارند.

جمع‌بندی

گیربکس AL4 یکی از برندهای معروف و معتبر در میان انواع گیربکس‌های اتوماتیک است. این گیربکس تولید شرکت رنوی فرانسه بوده و به شکل چهار سرعته به بازار عرضه می‌شود. نگهداری 206 اتوماتیک از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و نیاز به سرویس و نگهداری دوره‌ای دارد.

تعمیر گیربکس 206 اتوماتیک