Renault Megane

تعمیر گیربکس مگان اتوماتیک

تعمیر گیربکس مگان

در ابتدا مروری خواهیم داشت بر معرفی کمپانی رنو و خودرو مگان سپس در خصوص تعمیر گیربکس مگان و راه‌های جلوگیری از خرابی آن صحبت خواهیم کرد. پس با فیکس خودرو همراه باشید.

تعمیر گیربکس مگان

درباره کمپانی رنو

کمپانی رنو یکی از موفق‌ترین کمپانی‌های تولید خودرو در جهان می‌باشد. این شرکت خودروسازی چندملیتی بوده و مرکز آن در فرانسه واقع است. این کمپانی در سال 2011 پس از فولکس واگن و سیتروئن سومین تولیدکننده خودرو در اروپا شناخته شد.

این کمپانی با 122 سال سابقه توانسته در زمینه طراحی و تولید خودروهایی نظیر خودروهای سواری ،کامیون، تراکتور، اتوبوس، خودروهای برقی و … فعالیت نماید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر بولوین، بیانکور، فرانسه قرار دارد.

تعمیر گیربکس مگان

درباره مگان

خودرو مگان یکی از خودروهای موفق این کمپانی به شمار می‌آید. نوع 4 سیلندر 2000 سی سی این خودرو با جعبه دنده 4 سرعته اتوماتیک وارد بازار کشور شد. ناگفته نماند مگان در ایران با موتورهای 1.6 ، 1.8 و 2.0 لیتری وارد بازار شده است. نسل چهارم این خودرو هم اکنون در بازار کشورهای مختلف به فروش می‌رسد و از امکانات رفاهی و فنی خوبی برخوردار است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک مگان

مشخصات فنی مگان

خودرو مگان با پیشرانه 1998 سی‌سی خطی، 4 سیلندر 16 سوپاپ می‌تواند حداکثر توان 136 اسب بخار قدرت و 188 نیوتن متر را تولید کند. همانطور که گفته شد گیربکس این خودرو 4 دنده اتوماتیک محور جلو می باشد. گیربکس مگان خنگی خاصی دارد و اگر در داخل شهر و در ترافیک با آن رانندگی کنید در تعویض دنده و معکوس دهی به خوبی عمل نمی کند.

راه های جلوگیری از خرابی جعبه دنده

مهمترین دستورالعملی که باید برای جلوگیری از خرابی جعبه دنده و جلوگیری از تعمیر گیربکس مگان و زودهنگام آن انجام دهیم، انجام سرویس‌های دوره‌ای به موقع و دقیق است. روغن گیربکس‌های اتوماتیک بر خلاف گیربکس‌های معمولی و دستی نیازمند تعویض در کیلومترهای مشخص می‌باشد. علاوه بر آن صافی یا فیلتر گیربکس نیز به همان نسبت نیازمند بازدید و در صورت نیاز تعویض می‌باشد.

مورد بعدی پرهیز از موتورشویی و صدمه فیزیکی به اجزای اصلی گیربکس می‌باشد. که باعث از کارافتادن سنسورها و یا شکستگی و روغن‌ریزی گیربکس خواهد شد. در برخی موارد شاید تعویض گیربکس از تعمیر آن اقتصادی تر و بهینه تر باشد.

تعمیر گیربکس مگان

مورد آخر و مهم استفاده صحیح از گیربکس در شروع حرکت و در موقع رانندگی است. بیشترین فشار به گیربکس در زمان شروع حرکت به گیربکس وارد می‌شود. توجه داشته باشید که در شروع حرکت از فشار زیاد به گیربکس جلوگیری پرهیز کنید. در هنگام ترافیک و چراغ قرمز از تعویض مکرر دنده از حالت D به N پرهیز کنید. یکی از مواردی که منجر به خرابی و تعمیر گیربکس مگان می‌شود همین روش استفاده شبیه گیربکس معمولی است.

همچنین زمان هایی که در چراغ قرمز زیر 45 تا توقف دارید خودرو را در حالت D نگه دارید. در صورتی که زمان توقف افزایش پیدا کرد دنده را به حالت P تعویض کنید. حالت N یا خلاص عملکرد مشابهی در خودروهای اتوماتیک و معمولی دارد ولی در خودروهای اتوماتیک باعث خرابی آن خواهد شد.

نمای جانبی مگان

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

  • کاهش شتاب خودرو
  • کم شدن سطح روغن (روغن ریزی)
  • سر و صدای زیاد و غیر عادی از گیربکس
  • لرزش در هنگام شروع حرکت
  • ضربه های شدید در هنگام تعویض دنده
  • خلاص شدن گیربکس
  • گیربکس کردن دنده در حالت پارک

علائمی که در بالا نام برده شد در بیشتر گیربکس ها دیده می‌شوند. پس لازم است پس از مشاهده هر یک به تعمیرگاه تخصصی گیربکس مراجعه نمایید.

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

در صورتی که خودرو شما نیازمند تعمیر گیربکس مگان می‌باشد می بایست اطلاعات دقیقی در خصوص کارشناس ماهر و تعمیرگاه مجرب بدانید و سپس نسبت به تحویل خودرو نزد آنها اقدام کنید. تعمیرگاه فیکس خودرو برای تعمیر گیربکس اتوماتیک یک سال یا 20 هزار کیلومتر پیمایش گارانتی ارائه می‌دهد. از طرف دیگر ارسال خودروبر در تهران رایگان صورت می‌پذیرد و در شهرستان با تخفیف ارائه می‌گردد.