Hyundai Sonata

تعمیر گیربکس سوناتا

تعمیرات گیربکس سوناتا

خودرو هیوندای سوناتا یکی از سدان‌های محبوب در ایران است که در سال 1380 برای اولین بار به کشور وارد شد و توانست جای خود را به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین خودروهای وارداتی در بازار باز کند. در این مقاله ابتدا به بررسی مشخصات این سدان محبوب پرداخته و سپس راجع‌ به نحوه تعمیر گیربکس سوناتا توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

هیوندای سوناتا، سدانی چشم‌نواز

شاید اصلی‌ترین علت استقبال از این خودرو در ایران را بتوان طراحی زیبا در کنار قیمت مناسب آن دانست. رقیبی سرسخت برای خودروهای اروپایی، آسیایی و امریکایی که با پرداخت هزینه‌ی به مراتب کمتر از نمونه‌های مشابه می‌توان حس رانندگی با یک خودروی لوکس خارجی را تجربه کرد.

تاکنون 7 نسل از هیوندای سوناتا تولید و روانه بازار شده است. در هر نسل این خودرو تغییرات چشمگیری روی پلتفرم، امکانات و طراحی بدنه صورت گرفته است. برای مثال می‌توان به عملکرد جعبه دنده آن اشاره کرد که کاهش چشمگیری در آمار تعمیر گیربکس سوناتا ایجاد شده است.

نمای داخلی سوناتا 2017

ویژگی‌های سوناتا

استارت دکمه‌ای، ورود بدون کلید، صندلی‌های تنظیم‌شونده برقی، آینه‌های تاشو برقی مجهز به گرمکن و حافظه دیجیتال، شیشه‌های سولار و سانروف پانوراما تنها بخش کوچکی از امکانات و قابلیت‌های این سدان محبوب به‌شمار می‌رود.

از دیگر ویژگی‌های سوناتا می‌توان به صندوق جادار، مصرف سوخت پایین و استهلاک بسیار کم آن اشاره کرد.

مشخصات فنی هیوندای سوناتا

البته همانطور که در ابتدا اشاره شد، هیوندای سوناتا در 7 نسل متفاوت تولید شده که طبیعتا مشخصات فنی و امکانات هر نسل اندکی متفاوت از نسل‌های دیگر است. بااین‌حال مشخصات اصلی ازجمله موتور عموما یکسان بوده و تفاوت بسیار جزئی است.

تعمیر گیربکس سوناتا
هیوندای سوناتا در حال تعمیر در فیکس خودرو

سوناتا از یک پیشرانه 4 سیلندر با 6 سوپاپ و به حجم 2.4 لیتر بهره می‌برد که با وجود مصرف سوخت بسیار کم، قدرت و بازدهی مناسبی را در اختیار ما قرار می‌دهد. ضمن اینکه هماهنگی بسیار دقیق پیشرانه سوناتا با گیربکس باعث می‌شود تا رانندگی با این خودرو یک تجربه لذت‌بخش را برای راننده به ارمغان بیاورد.

تعمیر گیربکس سوناتا

گیربکس سوناتا از نوع 6 دنده اتوماتیک تیپ ترونیک است که قدرت 197 اسب ‌بخار و گشتاور 252 نیوتن متر موتور را به چرخ‌های جلوی خودرو منتقل می‌کند.

تعمیر گیربکس سوناتا

با توجه به حساس بودن گیربکس به‌ویژه گیربکس سوناتا که از نوع اتوماتیک است، اولین توصیه ما به دارندگان خودرو، بهره‌گیری از تعمیرکاران مجرب و متعهد است که به طور تخصصی تعمیرات خودروهای خارجی ازجمله هیوندای را انجام می‌دهند.

به‌عنوان مثال، تعویض دستی روغن گیربکس سوناتا باعث می‌شود تا بخشی از روغن سوخته داخل گیربکس باقی بماند. و با روغن جدید مخلوط شود که در دراز مدت منجر به کاهش بازدهی و افزایش سرعت استهلاک این بخش از خودرو خواهد شد.

نکته مهم

تعمیر گیربکس سوناتا و تعویض روغن آن باید در تعمیرگاه‌های تخصصی و مجهز به دستگاه‌های صورت پذیرد. بازوبست، تعویض قطعات داخلی و به‌طور کل تعمیر گیربکس سوناتا باید با حساسیت و دقت بسیار بالا و توسط تعمیرکاران ماهر صورت پذیرد تا از تحمیل خسارات سنگین و وارد آمدن آسیب به سایر قطعات گیربکس جلوگیری شود.

تعمیر گیربکس سوناتا

موارد زیر از نشانه های خرابی و نیاز به تعمیر گیربکس سوناتا است. در صورت بروز هریک می بایست به نزدیکترین تعمیرگاه گیربکس سوناتا مراجعه نمائید:

خرابی در جعبه دنده سوناتا چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

 • خلاص شدن خودرو
 • گاز هرز خوردن خودرو
 • کاهش شتاب و کشش خودرو در موقع حرکت و در حین حرکت
 • تغییر رنگ روغن گیربکس یا تغییر وضعیت آن
 • روغن ریزی و در نتیجه کاهش سطح روغن
 • گیر کردن گیربکس در دنده اضطراری (این اتفاق معمولا در دنده 3 اتفاق می‌افتد)
 • تقه زده گیربکس
 • تاخیر در زمان حرکت و تعویض دنده‌ها

راه‌های جلوگیری از خرابی گیربکس

 • پرهیز از فشار زیاد در شروع حرکت خودرو
 • سرویس دوره‌ای گیربکس به صورت مرتب. این سرویس ها شامل تعویض روغن و تعویض صافی گیربکس می‌شود.
 • پرهیز از شستشو گیربکس یا موتورشویی که منجر به صدمه به سنسورهای گیربکس می‌شود.
 • استفاده صحیح از حالت دنده P (پارک)، N (خلاص). نکته: در زمان‌هایی که توقف شما کمتر از 30 یا 45 ثانیه است مثلا در ترافیک یا چراغ قرمز گیربکس را در حالت پارک نگه دارید. در غیر این صورت گیربکس را در حالت N قرار داده و ترمز دستی را بکشید تا فشار خودرو روی ترمز باشد و سپس گیربکس را در حالت پارک بگذارید.

در صورت رعایت موارد فوق عمر گیربکس شما افزایش یافته و دیرتر نیازمند تعمیر گیربکس سوناتا خواهید بود.

جمع بندی

خودروی هیوندای سوناتا در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین خودروهای سدان لوکس وارداتی بازار ایران تبدیل شده است. به دلیل بهره‌مندی از طراحی زیبا در کنار موتور قدرتمند و امکانات کم‌نظیر آن توانسته نظر مشتری ایرانی را به خود جلب کند.

به دلیل طراحی پیچیده و حساس قطعات موتور و گیربکس سوناتا، لازم است تا هنگام نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک از تعمیرکاران باتجربه و متخصص استفاده شود. تعمیرگاه فیکس خودرو با بهره‌مندی از کادری متخصص و متعهد آماده تعمیر و سرویس گیربکس خودروی شماست.