Renault Safrane

تعمیر گیربکس رنو سفران

تعمیر گیربکس رنو سفران

خودرو رنو سفران نیز یکی از محصولات جذاب و پر طرفدار بود که متاسفانه به علت‌هایی که اشاره خواهیم کرد، حضور موفقی در بازار کشور نداشت. در این مطلب به بررسی این خودرو در خصوص مشخصات فنی، تعمیر گیربکس رنو سفران و نکات کاربردی برای تعمیر و نگهداری آن خواهیم پرداخت. با فیکس خودرو همراه باشید.

تعمیر گیربکس رنو سفران
نمای روبرو خودرو رنو سفران

معرفی سفران

گروه خودروسازی رنو یکی از شرکت‌های موفق این حوزه محسوب می‌شود. این کمپانی سهام شرکت‌هایی نظیر نیسان، رنو پارس و سامسونگ موتورز را خریداری کرده است. خودروهای موفقی نظیر تالیسمان (تلیسمان)، کولئوس، کپچر، آرکانا، … از نمونه این محصولات هستند. رنو کولئوس نیز با مشخصات فنی خوب توانست نظر مخاطبان رو به خود جذب کند. سفران محصول مشترک رنو و نیسان است. که در ابتدا با نام رنو لتیتود معرفی شد و در سال 2014 تغییر نام داد.

مشخصات فنی سفران

رنو سفران PE ،SE و LE، تیپ‌های مختلف رنو سفران هستند. که با پیشرانه‌های 2 و 2.5 لیتری عرضه شده‌اند. رنو سفران با پیشرانه 2.5 لیتری 6 سیلندر خورجینی دیفرانسل جلو در ایران عرضه شد. این خودرو توانایی تولید 177 اسب‌بخار در 6000 دور در دقیقه و گشتاوری معادل 233 نیوتون‌متر در 4400 دور در دقیقه را دارد.

اتاق و امکانات داخلی خودرو
نمای داخلی رنو سفران

جعبه‌دنده رنو سفران 6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک است. رنو سفران با وجود پیشرانه 6 سیلندر و گیربکس 6 دنده توانسته شتاب قابل قبولی ارائه کند ولی چندان چابک نیست. با این حال جعبه دنده این خودرو کم استهلاک است و کمتر نیازمند به تعمیر گیربکس رنو سفران خواهید داشت. به شرط اینکه اصول و شرایطی را در سرویس و نگهداری این خودرو رعایت کنید.

اصول و شرایط نگهداری گیربکس

نمای جانی رنو سفران

یکی از مواردی که بیشتر رانندگان بدان توجه نمی‌کنند نحوه استفاده صحیح از گیربکس اتوماتیک است. رانندگی با گیربکس‌های دستی و گیربکس‌های اتوماتیک متفاوت است. این بدان معنی است که حالت خلاص یا N در دو گیربکس عملکرد متفاوتی دارد. هنگامی که در ترافیک هستید و یا در چراغ قرمز به هیچ وجه نباید گیربکس را در حالت N قرار دهید. قرار دادن مداوم در این وضعیت باعث خرابی زودرس این گیربکس خواهد شد.

پشت چراغ قرمز یا ترافیک

هنگام توقف در پشت چراغ قرمز یا ترافیک، گیربکس را در همان حالت رانندگی یا D نگه دارید. در صورتی که توقف (چه در ترفیک یا چراغ قرمز) بیشتر از 45 ثانیه تا 60 ثانیه بود گیربکس را در حالت پارک P قرار دهید.

زمان پارک کردن

پس از توقف کامل گیربکس را در حالت خلاص N قرار داده و ترمز دستی، پایی یا برقی خودرو را بکشید. سپس ترمز اصلی را رها کرده تا وزن خودرو روی ترمز باشد. سپس گیربکس را در حالت پارک قرار دهید.

سرویس روغن و صافی گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس بسته به شرایط و محیط رانندگی بین 20 هزار کیلومتر تا 30 هزار کیلومتر نیازمند بازدید و تعویض می باشد. نوع روغن، برند و تقلبی نبودن موارد مهمی هستند که در هنگام تهیه و تعویض روغن باید مدنظر قرار گیرد. همچنین صافی گیربکس نیز در صورت نیاز و به صلاح‌دید کارشناس نیاز به تعویض دارد.

سایر موارد مهم

تعمیر گیربکس سفران

همچنین مواردی نظیر موتورشویی، دستکاری برقی نظیر نصب لامپ زنون و سیستم صوتی باعث خرابی گیربکس خواهد شد. در صورتی که به این موارد دقت کنید سفران دیرتر به خرابی می‌رسد و نیازمند تعمیر گیربکس رنو سفران نخواهید بود. تعمیر گیربکس اتوماتیک را به کارشناس با تجربه و خبره و تعمیرگاه تخصصی بسپارید.

تعمیر گیربکس سفران

فیکس خودرو تعمیر گیربکس سفران را 20 هزار کیلومتر یا یک سال گارانتی می‌کند. در صورتی که خودرو شما نیازمند خودروبر باشد، خودرو بر به صورت رایگان برای شما ارسال خواهد شد. اگر در شهرستان هستید خودروبر با تخفیف برای شما ارسال خواهد شد.