تعمیر گیربکس اپتیما

تعمیر گیربکس کیا

کیا اپتیما سدان محبوب ساخت کمپانی کیا می‌باشد. اپتیما یه سدان سایز متوسط است که برای اولین بار در سال 2000 معرفی و روانه بازار شد. در این مطلب از فیکس خودرو قصد داریم به بررسی مشخصات فنی، تعمیر گیربکس اپتیما، خرابی ‌های عمده و راه های پیشگیری از خرابی آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

تعمیر گیربکس اپتیما

معرفی و بررسی مشخصات فنی اپتیما

نسل چهارم کیا اپتیما موسوم به کیا اپتیما JF در حقیقت نسخه فیس لیفت شده نسل سوم TF‌ محسوب می‌شود. اپتیما نسل چهارم توان تولید 178 اسب بخار قدرت و 229 نیوتن متر گشتاور را دارد. پیشرانه این خودرو 2.4 لیتری تنفس طبیعی، 4سیلندر 16 سوپاپ تزریق مستقیم GDi می‌باشد. این نیرو از طریق یک جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک به سوی محور جلو انتقال داده می‌شود.

کیا اپتیما قادر از در زمان 9.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد.

نمای داخلی کیا اپتیما

گیربکس اپتیما

جعبه دنده کیا اپتیما از نوع 6 دنده اتوماتیک تیپ ترونیک با شیفت لاک می باشد. این مدل گیربکس برای اولین بار توسط پورشه مورد استفاده قرار گرفت که امکان تعویض دنده دستی توسط راننده را فراهم می‌کند. تعمیر گیربکس اپتیما در شرایطی صورت می‌گیرد که یکی از موارد زیر در گیربکس به وجود آمده باشد.

  • سر و صدای زیاد از گیربکس
  • تاخیر در تعویض دنده
  • ضربه شدید در هنگام تعویض دنده
  • فعال شدن حالت اضطراری گیربکس
  • خلاص شدن و عدم حرکت خودرو
  • آسیب دیدن بدنه به علت ضربه به گیربکس
  • روغن ریزی

چطور از بروز خرابی جلوگیری کنیم؟

گیربکیس اتوماتیک مانند سایر قطعات دیگر خودرو پس از طی مسافت دچار خرابی خواهد شد که اجتناب ناپذیر است. اما رعایت یک سری اصول استاندارد در رانندگی از خرابی زودتر از موعد و نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک جلوگیری خواهد کرد. پرهیز از باطری به باطری کردن، پرهیز از موتور شویی در کارواش، حمل خودرو با خودروبر، پرهیز از هل دادن خودرو، پرهیز از شتاب اولیه و فشار به گیربکس در شروع حرکت. و مهمتر از همه سرویس دوره‌ای گیربکس اتوماتیک از جمله این موارد است.