Arrizo 5

تعمیر گیربکس آریزو 5

تعمیرات گیربکس آریزو 5

چری آریزو 5 سدان کامپکت سایز کوچک چینی است که از سال 1395 در بازار ایران در تیپ‌ها و نسخه‌های مختلف عرضه شد. در مطلب تعمیر گیربکس آریزو 5 در خصوص مشخصات فنی، جعبه دنده و خرابی‌های عمده گیربکس این خودرو بیشتر می‌خوانیم. با ما همراه باشید.

تعمیر گیربکس آریزو 5
چری آریزو 5

این خودرو توسط مدیران خودرو، نمایندگی رسمی شرکت چری ام‌وی‌ام در ایران مونتاژ می‌شود. و به ‌دلیل امکانات خوب و خدمات پس از فروش مناسب، طی سال‌های اخیر از محبوب‌ترین سدان‌های سایز کوچک مونتاژی کشور محسوب می‌شود. اکنون قصد داریم به بررسی کوتاه و اجمالی این خودرو و مشخصات فنی آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

مدل‌های چری آریزو 5 موجود در ایران

مدیران خودرو آریزو 5 را در سال 1395 و در دو نسخه اتوماتیک و دنده‌ای راهی بازارهای کشور کرد. البته در این بین نسخه دنده‌ای آن چندان مورد استقبال قرار نگرفت و نسخه اتوماتیک با تیراژی گسترده‌تر عرضه شد. نسخه اتوماتیک نیز در دو تیپ تجهیزاتی مختلف به‌فروش رسید که تیپ اکسلنت نسخه فول و تیپ لاکچری نسخه نیمه فول آن بود.

نسخه دنده‌ای آریزو 5 اما تنها در تیپ لاکچری یعنی تیپ نیمه عرضه شد. مدیران خودرو، یک سال پس از عرضه آریزو 5، به دلیل استقبال بسیار خوب بازار از این خودرو تصمیم به مونتاژ آریزو 5 توربو گرفت. این خودرو که با نام آریزو 5TE عرضه می‌شود، به آریزو 5T اکسلنت معروف است. این نسخه از نظر امکانات با نمونه اتوماتیک اکسلنت تنفس طبیعی برابر بود.

در سال 1399 شاهد ورود نسخه جدیدی از آریزو 5 توربو به بازار بودیم که IE نامیده می‌شود. این تیپ جدید نیز از نظر مشخصات با نسخه قبلی تفاوتی ندارد. باید خاطرنشان کرد که تنها از نظر امکانات مجهز‌تر شده است. پس از ورود آریزو 5 توربو تیپ IE به بازار، برخی امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی به آریزو اتوماتیک لاکچری (نسخه تنفس طبیعی و قدیمی) اضافه شد. بنابراین آریزو 5 لاکچری تولید 1399 و 1400 در بازار امکانات بیشتری نسبت به نسخه‌های قدیمی دارد.

مشخصات فنی چری آریزو 5

چری آریزو 5 در نسخه‌های اولیه از یک موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر 16 سوپاپ خطی تنفس طبیعی با 116 اسب بخار قدرت و 141 نیوتن‌متر گشتاور بهره می‌برد. این پیشرانه در نسخه‌های دستی با یک گیربگس 5 سرعته تولید می‌شود. در نسخه‌ اتوماتیک این خودرو یک گیربکس CVT استفاده شده است.

حاصل همکاری موتور و گیربکس دنده‌ای آریزو 5 شتاب صفر تا صد 10.5 ثانیه، سقف سرعت 185 کیلومتر بر ساعت و مصرف سوخت ترکیبی 5.6 لیتر در هر صد کیلومتر است. این موتور با گیربکس CVT شتابی برابر با 11.6 ثانیه است. حداکثر سرعت 180 کیلومتر بر ساعت و مصرف سوخت 6 لیتر در هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی نیز از دیگر خصوصیات این خودرو است.

تعمیر گیربکس آریزو 5
نمای کنار آریزو 5

آریزو 5 توربو، از موتور 1.5 لیتری توربوشارژی بهره می‌برد که در چری تیگو ۷ شاهد آن بودیم. این موتور 147 اسب بخار قدرت و 210 نیوتن‌متر گشتاور را در اختیار چرخ‌های جلوی خودرو قرار می‌دهد. جعبه دنده خودرو آریزو 5 در نسخه جدید به لحاظ فنی و طراحی بازطراحی شده است. این جعبه دنده با 7 دنده مصنوعی عملکرد بهتری را در کنار موتور جدید به نمایش می‌گذارد.

شتاب صفر تا صد چری آریزو 5 توربو، 9.8 ثانیه، سقف سرعت آن 190 کیلومتر بر ساعت و مصرف سوختش 6.9 لیتر در هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی است. آریزو 5 در هیچ‌یک از نسخه‌های عرضه شده در ایران، از نظر طراحی بدنه تفاوتی ندارد. ما این خودرو را به‌طور کلی با یک چهره می‌بینیم. کابین خودرو نیز در تمامی مدل‌های طراحی ثابتی دارد.

نگهداری گیربکس آریزو 5

درمورد گیربکس‌های CVT که در چری آریزو 5 و بسیاری دیگر خودروهای چینی شاهد هستیم باید گفت، این گیربکس‌های اتوماتیک (که به گیربکس‌های ضریب دنده متغیر پیوسته نیز گفته می‌شود)، بیشترین و مهم‌ترین مزیت خود را در کاهش مصرف سوخت نشان می‌دهند. اما همین کاهش مصرف سوخت از آن جایی نشات می‌گیرد که گیربکس مانع از دورگیری موتور شده و گشتاور آن را کنترل می‌کند. درنتیجه شتاب‌گیری خودرو به‌شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

البته این مساله برای افرادی که چندان به رانندگی‌های هیجانی علاقه‌ای ندارند، مورد مهمی محسوب نمی‌شود و اتفاقا این افراد گیربکس‌های CVT را بسیار رام و آرام می‌دانند. اما باید گفت که تمامی گیربکس‌های اتوماتیک، نیاز به توجه و رسیدگی دارند و گیربکس‌های CVT نیز از این قاعده مستثنا نیستند. درواقع گیربکس CVT آریزو 5 در هر دو نسخه نیاز به برخی رسیدگی‌ها و رعایت‌ها دارد تا شما را با دردسر مواجه نکند.

بهتر است این موارد را در مورد گیربکس اتوماتیک آریزو 5 مورد توجه قرار دهید:

 • تعویض به‌موقع روغن گیربکس و استفاده از روغن استاندارد
 • سرویس دوره در هر 30 هزار کیلومتر تحت نظر متخصص حرفه‌ای
 • نگه داشتن پا روی ترمز در توقف‌های کوتاه مدتی داشته باشید، عدم انتقال دنده به P یا N
 • قرار دادن دنده روی حالت D هنگام شروع حرکت و فشردن پا روی پدال گاز پس از درگیر شدن گیربکس
 • استفاده نکردن از ترمز دستی هنگام پارک خودرو
 • عدم شستشوی موتور تاحد ممکن

دقت داشته باشید که به‌مجرد ملاحظه هرگونه خطایی در گیربکس CVT آریزو 5 حتما به تعمیر کار گیربکس مراجعه کنید.

مواردی که نیاز به تعمیر گیربکس آریزو 5 دارند

رعایت نکردن نکات گفته شده در پاراگراف قبل می‌تواند برخی مشکلات جدی را برای گیربکس خودرو شما ایجاد کند. معایبی که نیاز به تعمیر گیربکس آریزو 5 دارند عبارتند از:

 • خرابی اویل پمپ گیربکس که باعث افت فشار روغن گیربکس شده و استهلاک اجزای آن را بالا می‌برد.
 • خراب شدن زنجیر‌‌‌‌های پلیمری پولی‌‌‌‌های کوچک و بزرگ که در تعویض دنده ایجاد دردسر می‌کند.
 • خرابی بلبرینگ‌‌‌‌های فولی گیربکس که ایجاد صدای اضافی هنگام تعویض دنده می‌کند.
 • خرابی یکی از 4 شیربرقی سلنوئیدی گیربکس CVT چری آریزو 5 که در عملکرد گیربکس ایجاد اخلال می‌کند.
 • خراب شدن فولی‌ها که ایجاد فرار روغن کرده و دردسرهای خود را به‌همراه دارد.

دقت کنید که رفع هریک از این مشکلات باید در تعمیرگاه معتبر و تخصصی صورت گیرد و تعمیرکار باتجربه و آشنا به جزئیات تعمیر گیربکس اتوماتیک مخصوصا CVT آن را انجام دهد. تعمیر گیربکس آریزو 5 خود را به فردی که به‌اصطلاح گیربکس کار بوده و تسلط کامل به تمامی اجزای این گیربکس را دارد بسپارید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک چری آریزو 5

گیربکس‌های CVT در ایران از بسیاری جهات پردردسر شناخته می‌شوند. برخی از کاربران آن‌ها را خنگ، کند و کرخت می‌دانند. برخی دیگر در تعمیرات آن‌ها مشکل دارند و معمولا تعمیرکار مسلط به سرویس تعمیر آن‌ها را پیدا نمی‌کنند. اما باید گفت، این گیربکس‌ها ممکن است در ابتدای استفاده کمی ناآشنا به‌نظر برسند.

اما گذشت زمان، برای راننده آشنا و راحت خواهند شد. این مورد را مالکان آریزو 5 با جعبه دنده CVT شهادت می‌دهند. اما درمورد تعمیر گیربکس آریزو 5 در دو نسخه تنفس طبیعی و توربو نیز، جای نگرانی نیست. تعمیرگاه فیکس خودرو، با سابقه و تجربه بالا در تعمیر انواع گیربکس اتوماتیک، قادر به تعمیر و سرویس جعبه دنده‌های چری آریزو 5 در کوتاه‌ترین زمان و به‌ بهترین و کامل‌ترین شکل است.

تعمیرات بی نقص

تعمیرات انجام شده در تعمیرگاه فیکس خودرو، بی‌نقص و بی‌دردسر خواهد بود و مالک با هیچگونه چالشی درخصوص تامین قطعه یا لوازم جانبی آن مواجه نخواهد بود. ضمن اینکه فیکس خودرو، پس از تعمیر و سرویس گیربکس آریزو 5 شما، ضمانت و گارانتی معتبر ارائه می‌کند.

خودرو بر رایگان!

از دیگر خدمات فیکس خودرو ارسال خودرو بر رایگان در تهران و ارسال خودرو بر در شهرستان با تخفیف می باشد. برای تست و عیب یابی رایگان با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.